-

-

نیكلاس كیج تاكنون به نقش آفرینی در دنباله فیلم هایش نپرداخته بود، اما اكنون كه سه سال از حضورش در فیلم «گنجینه ملی» می گذرد، در دنباله این فیلم به نام «گنجینه ملی: كتاب اسرار» نقشش را تكرار كرده است. در این فیلم بنجامین فرانكلین گیتز باید با پی بردن به راز یادداشت های روزانه جان ویلكز بوث، قاتل آبراهام لینكلن از یك توطئه.............

-

برای دیدن متن کامل و مصاحبه به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

-

-

نیكلاس كیج تاكنون به نقش آفرینی در دنباله فیلم هایش نپرداخته بود، اما اكنون كه سه سال از حضورش در فیلم «گنجینه ملی» می گذرد، در دنباله این فیلم به نام «گنجینه ملی: كتاب اسرار» نقشش را تكرار كرده است. در این فیلم بنجامین فرانكلین گیتز باید با پی بردن به راز یادداشت های روزانه جان ویلكز بوث، قاتل آبراهام لینكلن از یك توطئه بین المللی پرده بردارد. جان ترتلتاب همچنان در مقام كارگردان حضور دارد. نیكلاس كیج به بهانه ایفای نقش در فیلم «گنجینه ملی: كتاب اسرار» گفتگویی انجام داده كه از نظرتان می گذرد:

* دلیل شما برای بازی در فیلم «گنجینه ملی: كتاب اسرار» چه بود؟ نظر شما درباره آن به عنوان دنباله یك فیلم چیست؟

- شما ممكن است اطلاع داشته باشید كه پیش از این من در دنباله فیلمی بازی نكرده بودم و دلیل آن نیز این است كه هرگز تمایل نداشته ام كه خودم را تكرار كنم. من اعتقاد دارم كه اگر بازیگری قصد دارد در دنباله یكی از فیلم هایش بازی كند، باید تعهد داشته باشد كه فیلمی بهتر از اصل آن یا حداقل فیلمی خوب ارائه دهد. در این فیلم، كارباجان ترتلتاب، فرصت خوبی بود. او درباره داستان فیلم دقت بسیار داشت. هدف من اطمینان حاصل كردن از این موضوع بود كه فیلمی بازی می كنم كه جذاب تر از فیلم اصل آن باشد. وقتی نویسنده و كارگردان موضوعات جنگ غیر نظامی، ربودن رئیس جمهور و ترور وی را مطرح كردند، ابتدا كمی درباره آن فكر كردم. این موضوعات برایم جذابیت بسیار داشتند. حضور بروس گرین وود نیز در این فیلم یكی دیگر از عواملی بود كه به موفقیت آن كمك می كرد. جان ترتلتاب برای ساخت فیلم هایی سرگرم كنند. كه برای نوجوانان و كل خانواده هایشان، جذاب باشد، استعداد دارد. از این رو من تصمیم گرفتم كه در فیلم «گنجینه ملی: كتاب اسرار» بازی كنم و اكنون نیز از این موضوع خوشحال و خرسند هستم.

* اینكه نوجوانان اكثریت مخاطبان فیلم «گنجینه ملی» و فیلم «گنجینه ملی: كتاب اسرار» بوده و هستند، چه احساسی به شما می دهد؟

- این موضوع بر مسئولیت من به عنوان بازیگر می افزاید. چرا كه من اعتقاد دارم كه قدرت تأثیرگذاری فیلم برروی بچه ها، بسیار زیاد است و بازیگران باید به این مسأله كه مسئولیتی را بر دوش آنها می گذارد، بیاندیشند. نوجوانان به همراه خانواده هایشان به تماشای این فیلم می نشینند و موضوع آن از لحاظ تاریخی آنها را برآن می د ارد كه به مرور كتاب های تاریخشان بپردازند، از این رو امكان باور نمودن داستان فیلم برای آنها كمی بیشتر می شود، بنابراین بیشتر از آن لذت می برند. من در فیلم هایم حتی «روح سوار» همواره به بچه ها نیز اندیشیده ام.

* آیا شما برای بازی در ادامه فیلم «روح سوار» آمادگی دارید؟

- بله، من دوست دارم كه دنباله «روح سوار» ساخته شود و برایم جالب خواهد بود.

* بنابراین شما بر خلاف گذشته آمادگمی بازی در دنباله فیلم هایتان را دارید؟

- اگر فرصتی برای رشد نقشم در فیلم و ارائه فیلمی بهتر از اصل آن، وجود داشته باشد، قطعاً آمادگی دارم.

* با توجه به این گفته ها، اگر همه چیز فراهم باشد آیا تمایل دارید در «گنجینه ملی» سوم به نقش آفرینی بپردازید؟

- درباره «گنجینه ملی» نظر من این است كه این فیلم باید «گنجینه بین المللی» شود. من دوست دارم كه فیلم سوم آن در فرانسه یا حتی كشورهای آفریقایی و آسیایی ساخته شود و بنجامین گیت در كشورهای دیگر و تاریخچه شان نیز تجربه ای داشته باشد. این مسأله برای من سرشار از جذابیت خواهد بود.

* بازی نقش بنجامین كیت برای شما چه تجربه ای بود؟

ـ احترامی كه او برای نیاكانش قائل بود، توجه مرا جلب كرد، به طوری كه در زندگی شخصی ام نیز تأثیر گذاشته است. همچنین به علت بازی این نقش ، من به تاریخ ، معماری و ساختمان های قدیمی علاقه مند شده و از بودن درمكان هایی كه وقایعی مهم در آنها رخ داده ، لذت می برم.

* آیا فكر می كنید كه از زمان بازی در فیلم «گنجینه ملی» ، سه سال گذشته معیارهایتان برای بازیگری تغییر كرده است؟

ـ بله، تغییر عمده گسترش اولویت هایم بوده اند. من از آغاز جوانی به عرصه بازیگری پا گذاشتم. آن زمان علایقی داشتم كه اكنون برایم اهمیت زیادی ندارند.

* در این روزها عمویتان، فرانسیس فورد كاپولا در حال ساخت فیلم است، فكر می كنید چه زمانی باز هم با یكدیگر همكاری كنید؟

ـ نمی دانم، آخرین مرتبه ای كه با او كار كردم، در فیلم «پگی سو ازدواج كرد» بود.

* كار با هلن میرن و ادهریس چگونه بود؟

ـ هلن میرن و ادهریس دو بازیگر خوب این فیلم هستند و ما با یكدیگر تجربه ای به یاد ماندنی داشتیم.

* آیا اعتصاب نویسندگان بر برنامه كاری شما تأثیر گذاشته است؟

ـ خیر، من در حال حاضر برنامه كاری كه تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته باشد، ندارم. اعتصاب نویسندگان شرایط سختی را برای ساخت فیلم ها به وجود آورده اما من تاكنون تجربه ای در این زمینه نداشته ام.

* آیا هم اكنون فیلمی كه مراحل تولید آن به پایان رسیده باشد دارید؟

ـ بله فیلم «بانكوك خطرناك» به كارگردانی برادران یانگ كه در نوبت اكران قرار دارد.

* همكاری با جان وویت در فیلم «گنجینه ملی: كتاب اسرار» چه تجربه ای بود؟

ـ جان وویت در این فیلم نقش پدر من را ایفا می كند . من پیش از این گفته بودم كه اگر قرار است بازیگری نقش پدر مرا بازی كند، یكی از بزرگترین بازیگران دنیا باشد و وقتی مطلع شدم كه جان وویت این نقش را بازی می كند، بسیار خوشحال شدم.