اصولا سیستم های سینمای خانگی با حجیم بودن و چند قسمتی بودن شناخته میشوند. یک سینمای خانگی جدا از تلویزیون آن معمولا شامل چهار بلندگوی محیطی، یک بلندگوی مرکزی، یک عدد ساب ووفر و یک دستگاه پخش کننده دی وی دی است.

دلیل آن را نمیدانم اما معمولا کسانی که سینمای خانگی میخرند سعی میکنند مدلی را انتخاب کنند که اسپیکر های بزرگ تری داشته باشد تا جلوه بهتری داشته باشد. شاید به این دلیل که بزرگ بودن سینمای خانگی کیفیت بالای اسپیکرها را نشان میدهد. که البته این حرف درستی نیست.

 

حالا در این میان شرکت فیلیپس یک سیستم سینمای خانگی را با هم مخلوط نموده و آن را به اندازه یک توپ فوتبال فشرده کرده است.

به گفته فیلیپس، این شرکت راه جدیدی پیدا کرده تا تمام یک سینمای خانگی را در یک فضای کوچک جاسازی نماید. این سیستم که CinemaOne نام دارد شامل یک پخش کننده DVD ، 6 عدد اسپیکر، یک ساب ووفر، یک آمپلی فایر پنج کانال و یک داک برای iPod است.

تمام اینها در ابعادی به اندازه 27.3 در 17.2 در 27.3 سانتیمتر گنجانده شده است. که تقریبا در سایز یک توپ فوتبال است. اگر به یک سینمای خانگی معمولی نگاه کنید متوجه میشوید که فقط ساب ووفر آن دو برابر این اندازه است.

به گفته فیلیپس CinemaOne به خوبی از عهده تولید صدا به صورت سیستم سوراند بر می آید و این به دلیل تنظیمات ویژه و زاویه جایگزاری اسپیکر ها است.

 

من فکر میکنم که اگر این سیستم واقعا از نظر کیفیت صدا بتواند کار سیستم های سینمای خانگی چند قطعه ای را انجام دهد جایگزین بسیار خوبی برای آنها خواهد بود. به خصوص در فضاهای کوچک که امکان نصب سینمای خانگی بزرگ وجود ندارد. ضمن اینکه دردسر نصب و آن همه سیم کشی را هم نخواهیم داشت.